Boekentip: Rule Breaker Investing
Rule Breaker Investing is een boek uitgebracht in September 2025 en gaat exact over wat de titel suggereert: investeren terwijl men de gewoonlijke beleggingsregels breekt. Hieronder bespreken we één van die regels. In totaal behandelt het boek er zes.
Gooi geen goed geld tegen slecht geld
Een van de eerste suggesties van het boek is om geen extra geld te investeren in een verliezende positie. In het Engels wordt er vaak gesproken over ‘doubling down’. Stel dat een investeerder een aandeel koopt aan 100 en het aandeel halveert tot 50. Het bedrijf waar we aan een prijs van 100 enthousiast over waren, staat nu aan 50, en dus zouden we volgens de regels van de kunst nog enthousiaster moeten zijn over het aandeel. Daardoor hebben veel investeerders de neiging om hun positie te verdubbelen (‘doubling down’) waardoor hun gemiddelde aankoopkoers naar 75 gaat.
Het boek adviseert om dit niet te doen omwille van verschillende redenen. De eerste reden is puur wiskundig. Verliezen is pijnlijker dan winnen bij beleggen. Stel een aandeel halveert van 100 naar 50. Dat is dus een rendement van -50%. Om de originele investering van 100 terug te verdienen moet het aandeel echter met 100% stijgen (van 50 naar 100). Na zo’n uitzonderlijke stijging heeft de investeerder echter nog niks verdiend.
Het tweede argument is psychologisch. Over het algemeen hebben investeerders het moeilijk om te verkopen met verlies. Daarom dat velen liever jarenlang wachten om dan uiteindelijk te kunnen verkopen rond hun initiële aankoopprijs. Wanneer de koers van een aandeel daalt, zegt de markt dat het oneens is met jouw analyse, alleszins op korte termijn. Het kan dat de markt verkeerd is en jou uiteindelijk gelijk moet geven, maar dat kan lang duren. De beroemde investeerder Howard Marks zei toepasselijk:”Being too far ahead of your time is indistinguishable from being wrong.”
In de plaats adviseert het boek om aan ‘adding up’ te doen. Het idee is dat er een initiële investering wordt gemaakt met een bepaalde verwachting voor het bedrijf. Indien het bedrijf levert wat verwacht wordt, - en dat ook beloond wordt met een stijgende koers - kan er bijgekocht worden. De markt gaat dan de facto akkoord met onze initiële analyse.
Samengevat: Het boek adviseert om bij te kopen in bedrijven die het goed doen en geen extra geld te steken in bedrijven die teleurstellen. Klinkt logisch? Nochtans doen de meeste investeerders het tegenovergestelde. Peter Lynch zei ooit: “Selling your winners and holding your losers is like cutting the flowers and watering the weeds.”
We gebruiken een gelijkaardige filosofie voor het Capital Allocators fonds. Aangezien het gaat over een relatief geconcentreerde portefeuille met convictie (8 tot 20 namen), is het nefast om continue geld bij verliezers te blijven investeren. In de plaats daarvan, willen we onze winnaars laten lopen (tot 20% van het fonds) en zelfs onderweg bijkopen, oftewel de bloemen water geven.
