Wekelijks marktenoverzicht

“The winner takes it all
The loser has to fall
It’s simple, and it’s plain
Why should I complain?”

– Abba, The Winner Takes it All

Het derde kwartaal is afgesloten en twee trends domineerden. De aandelenmarkten werden opnieuw getrokken door US Tech, terwijl het gros van de markt corrigeerde. Obligatiemarkten daarentegen waren globaal zwak. In de voorbije week was het niet anders en dit keer was het vooral de rente die de krantenkoppen haalde.    

De correctie in obligaties is globaal. Echter, de drijfveren verschillen per geografie. In de VS klom de  tienjaarsrente deze week van 5,17% naar 5,33%, het hoogste sinds april 2002, ondanks lager dan verwachte inflatie (3,4% in plaats van de verwachte 3,7%, met een kerninflatie van 3,0% tegenover 3,3%). De opmars van AI zorgt er voor een investeringsboom, niet alleen in datacenters, maar ook in de energie infrastructuur die ervoor nodig is. Deze boom is gefinancierd door schuldpapier, dat bovenop de berg schulden komt die de Amerikaanse regering moet herfinancieren. Meer aanbod, met een stabiele vraag, zorgt voor lagere prijzen.

Hoewel Europese rentes de Amerikaanse rente volgen verschilt de dynamiek. In tegenstelling tot de VS groeit de Europese economie amper, en pikt de inflatie op omwille van structureel hogere energieprijzen. Zonder een AI boom is het vooral staatschuld die in Europa gefinancierd moet worden, en dus ligt de focus op nationale balansen en begrotingen. Frankrijk, met een schuld van 119% van het bbp, en een dysfunctionele politieke situatie, is de boeman. Het renteverschil met Duitsland liep op tot 111 basispunten, het hoogste sinds 2012. Ook dichter bij huis is het voelbaar: de Belgische tienjaarsrente ging door 4,25%, een niveau van 2011. Dit alles roept herinneringen op aan de Eurozone crisis. De Euro corrigeert dan ook verder.

Aan de oppervlakte incasseerden de aandelenmarkten de rentestijging. Echter, de dispersie, zowel sectoraal als geografisch, neemt toe, en het leiderschap vernauwt. Halfgeleiders doen het opnieuw goed, gestuwd door een inkoop van eigen aandelen bij Nvidia en beter dan verwachte cijfers van Micron (133 miljard dollar omzet +256%, een winst per aandeel 811% hoger en een brutomarge van 87%). Hyperscalers zitten opnieuw in de lift, dankzij de vraag naar compute en het potentieel van AI agenten. En software houdt stand. De klappen vallen in twee kampen. Ten eerste de rentegevoelige sectoren, waaronder nutsbedrijven en vastgoed. Ten tweede de bedrijven wiens business modellen door AI en AI agenten bedreigd worden, waaronder consumenten platforms zoals Booking.com, en verzekeraars. Dit laatste verklaart ook waarom bankaandelen ondanks hogere rentes verzwakken.

Ondanks marktvolatiliteit en een soms wat chaotische timeline tekent een consistent patroon zich af. Ten eerste kopen beleggers groei, en die groei zit in Technologie en in de VS (de USD). Ten tweede steunen beleggers een pro-cyclisch beleid over een beleid dat groei fnuikt. De keuze tussen een Trump administratie die dereguleert, fiscaal pro-actief is, en inzet op investeringen over Europese regeringen die besparen, en reguleren, is snel gemaakt.

Disclaimer: deze blogpost is louter informatief en vormt geen beleggingsadvies, noch een aanbod of aanbeveling. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

Meer gerelateerde artikels:

MacroFriday: Handelspanningen VS & Canada

2 oktober 2026

Boekentip: Willem Die Madoc Maakte

25 september 2026

Eigenaars zijn verschillend van huurders

25 september 2026